200 biljetter måste säljas innan tisdag för att tåget ska rulla

VIKTIG INFO:Försäljningen till Kärntåget började bra, men sen kom den av sig. Ikväll har resegruppen och ekonomiansvariga analyserat läget och kommit fram till följande:Vi måste sälja ytterligare 200 biljetter innan tisdag 16:00 för att vi ska kunna genomföra tågresan. Gör vi inte det blir det bussar istället.Vi kan helt enkelt inte försvara att återigen gå tiotusentals kronor minus för att en liten del av våra medlemmar ska kunna åka tåg istället för buss. Vi beklagar självklart men hoppas på förståelse för att vi i så fall fattar ett sådant beslut för föreningens bästa.Förutsättningarna är alltså glasklara och vi hoppas att alla som vill att tåget ska rulla köper biljett snarast. Ingen behöver oroa sig för att bli strandsatt, bussar ersätter vid inställt tåg och bussresa till Göteborg en söndag blir också hur kul som helst.Hjälp oss nu i vår sista ansträngning. Köp, dela och prata med era HIF-vänner.Tillsammans är det möjligt och vi vill inget hellre än att tåget ska rulla. Det är det vi jobbat för. Bevisa att vi inte missbedömt intresset.

Åk med Kärntåget!

Köp biljett här eller på  Sweet & Tender