Det är inte över än

Tre allsvenska matcher kvar. Tre allsvenska matcher som avgör ifall Helsingborgs IF med nöd och näppe klarar kontraktet eller om vi har en kvalryslig höst att se fram emot. Det är såklart inte alltid enkelt att tänka rationellt och försöka vara positiv i dessa lägen. Jag tenderar själv att bli raljant och sarkastisk mellan matcherna när jag ser tillbaka på enstaka situationer, prestationer eller säsongsstatistiken som helhet. Men jag har varit, är och kommer fortsätta vara på plats på matchdagen. Timmarna innan matchstart kommer hoppet och tron om en seger infinna sig och under match kommer jag fortsätta sjunga för mitt lag, klaga på domaren och håna motståndet. Och det är ju trots allt det som är det viktigaste. Det har i veckors tid nämnts, nästan tjatats, från såväl Kärnan, Bakgatan som internt i leden att vi – lagets tolfte man - ska göra vårt. Vi ska lägga fokus på det vi kan påverka. Följa och stötta vårt lag. Sjunga högst. Ge allt. Hur vi väljer att tackla motgång, nederlag och besvikelse emellan de nittio minuterna är upp till var och en. Det enda som egentligen spelar någon roll nu är vår närvaro.Vad framtiden har i sitt sköte kan ingen veta men så länge vi är där på läktarna när det gäller som mest lever vår förening vidare, oavsett hur det går på plan, vilken serie vi spelar i eller vad motståndet heter.***HIF utlyste idag en omröstning om vem som är årets spelare i Helsingborgs IF, och genast trillade förslaget att supportrarna med de som står på Södra i spetsen borde få priset in. Det är inte i hånfulla ordalag som dessa röster höjs. Snarare är det främst en hyllning till den enorma utveckling av den helsingborgska supporterkulturen vi fått se i år. Det har – som sången går – kvittat vad som skett. Vi har följt vår lag och vi har gjort det med en unison röststyrka och frenesi som har kommit att bli så karakteristisk för oss supportrar från Sundets Pärla. Vi kan verkligen vara stolta över vår prestation 2016. Men det är alltså inte över än.***Bakgatan har utlyst samling och marsch inför Djurgården hemma på torsdag. Kärnan fixar resa och pubsamling mot Falkenberg borta på söndag. Efter det väntar så J-Södra på Olympia i allsvenskans sista omgång den sjätte november. Ni vet var ni ska befinna er dessa dagar. Nu avslutar vi på topp! Erik Kruse,Ordförande Supporterklubben Kärnan