En ordförande med siktet inställt på ett framgångsrikt 2013!

På Kärnans årsmöte som gick av stapeln lördagen den 5 januari valdes Niklas Persson till ordförande för femte året i rad. Niklas som i dag är ett känt ansikte för de allra flesta i HIF-kretsar fick årsmötets fulla förtroende när Kärnan går in på sitt femtonde år som officiell supporterförening till Helsingborgs IF.Grattis till det fortsatta förtroendet! Vad fick dig att vilja köra på ett år till?- Tack så mycket! Det finns flera anledningar. Först och främst handlar det om att jag brinner för supporterfrågor och som ordförande för den officiella supporterföreningen ges man möjligheten att jobba med dessa frågor. En annan anledning till att jag känner mig motiverad inför säsongen är att jag ser mycket positivt på den nya styrelsens sammansättning. Det är många nya namn som förhoppningsvis kan bidra till att Kärnan tar ytterligare några kliv framåt, personer med nya idéer och ett stort engagemang.Vilka förväntningar har du själv på Kärnan anno 2013?- Jag har stora förväntningar. Jag tror att vi har goda möjligheter att göra 2013 till vårt år! Att för första gången någonsin bli 1000 medlemmar vore fantastiskt men även rimligt med tanke på den supporterbas som finns runt Helsingborgs IF. Sedan vill jag även att vi utvecklas inom andra områden, som resor och souvenirer. Vi ska även driva frågor som är viktiga för våra medlemmar och bli bättre på att kommunicera vad vi faktiskt gör.Vad var bra samt mindre bra under 2012?- Det fanns många glädjeämnen, inte minst resorna i Europa som alltid är minnen för livet. Vi har även fortsatt att ha en mycket god dialog med HIF i frågor där vi har gemensamma intressen. Mindre bra? Tja, det är ju aldrig roligt att behöva ställa in resor på grund av att folk missköter sig, men det tvingades vi tyvärr göra. Vi kommer aldrig att acceptera dåligt uppträdande på våra resor och ser fram emot ett problemfritt 2013 ombord på våra bussar. Det ska dock betonas att de allra flesta sköter sig exemplariskt och att det positiva med råge överväger det negativa.Varför ska man som HIF-supporter vara medlem i Kärnan 2013?- Det finns många bra anledningar till att bli medlem. Kärnan har möjlighet att föra sina medlemmars talan i frågor som är viktiga för oss supportrar. En stor förening har större möjligheter att påverka än den enskilde individen. Sedan har vi många förmåner som våra medlemmar får ta del av, som möjlighet att åka med på våra resor, förtur vid stora biljettsläpp etc. Vi har även en rad olika rabatter för våra medlemmar, som du kan läsa mer om här på vår hemsida. Sedan anser jag naturligtvis att det är en självklarhet att vara medlem i sin klubbs officiella supporterförening. Lika självklart som att vara medlem i HIF.Vad måste kärnan bli bättre på 2013?- Ibland har vi varit dåliga på att informera om det arbete som sker bakom kulisserna, det måste vi bli bättre på. Om folk inte kan läsa om vad vi gör kanske de tror att vi inte gör något alls, och så är det ju inte. Det sker mycket arbete i det tysta som är viktigt att lyfta fram. Här har vi en stor utmaning men också en möjlighet att sprida kunskap om Kärnan. Jag tror fortfarande att vi är lite för anonyma för gemene man.Förutom att styrelsen till stora delar är ny, är det något mer nytt på gång?- En ny hemsida är klar som vi tror mycket på. Här ska våra medlemmar och andra nyfikna hitta information om Kärnan och vår verksamhet. Tidigare har det spretat lite och tydligare information om exempelvis resor har ibland efterfrågats. Med den nya hemsidan hoppas vi kunna skapa en struktur och en naturlig samlingsplats för all praktiskt information om vad som är på gång. Vi har även tillsatt en rad olika arbetsgrupper som ska jobba med resor, souvenirer, information etc.Sist men inte minst, vilka höjdpunkter ser du framför dig under våren?- Jag ser fram emot att vinna Svenska cupen, det är vår biljett ut i Europa och den ska vi ta! Sedan premiären givetvis, det är alltid något speciellt med en allsvensk premiär.Tack för pratstunden Niklas!- Tack själv![box style="info"] Bli medlem i Kärnan idag och gör din röst hörd!Info om hur du går till väga hittar du här.[/box]