Ett imponerande engagemang!

Under ett par minuter, i samband med inmarschen till de större matcherna, brukar vi få se vackra tifon på våra läktare. Såväl hemma som borta. Det många kanske inte vet är att det ligger timmar och åter timmar av ideellt arbete bakom dessa få minuter. Varenda minut som killarna och tjejerna i HIF:s tifogrupp tHIFo lägger ner på dessa läktararrangemang präglas av kärlek till Helsingborgs IF. Inför morgondagens match kör vi, tillsammans med HIF, kampanjen #tjugaispannen! Vi uppmanar samtliga Olympiabesökare att skänka 20 kronor till tHIFo. De kommer att ha representanter vid insläppen, så håll utkik efter deras insamlingsspannar!Malmö bortaAlla kanske inte vet vilka tHIFo är, så vi tog kontakt med tHIFo:s Patrik Svensson för att bringa lite klarhet.För den som inte vet, vilka är tHIFo? - tHIFo. HIF:s tifogrupp. Det är vi som anordnar tifon (läktarkoreografier) på de stora matcherna. Det kan vara ark som bildar mönster, flagghav, OH-flaggor med målningar på etc. Gruppen har funnits sedan 2002 och utvecklats enormt sedan dess. Från och med 2008 är tHIFo en registrerad förening.Hur arbetar ni?- En idé föds och en plan görs upp för att sedan genomföras. Tänk er exempelvis Jönssonligan – Sickan har en plan. Vi behöver… Tio rullar silvertejp, 150 meter vitt tyg, en projektor, 20 liter målarfärg etc.Att genomföra en idé är krångligare och kräver mer än man tror. Först och främst måste man göra upp en skiss och plan kring material och hur det ska sammansättas. Bara det är ett jobb i sig. Sedan ska man hitta tid och plats och få ihop folk till att arbeta ihop det. Det kan vara att man jobbar i veckor, på kvällar och hela helger, ibland natten lång.Sedan ska allt klaffa på matchdag också. Det är många bitar som ska falla på plats.Patrik SvenssonHur finansierar ni era tifon?- Genom frivilliga bidrag från HIF-publiken. Dessa bidrag kan dels lämnas i våra spannar som vi står med vid varje insläpp innan hemmamatcherna. Dels kan bidragen föras över på vårt bankkonto. Bankgiro 380-4853.En del tror att ni ibland bränner bengaler. Vill du slå hål på den felaktiga mytbildningen?-  Tifogruppen har använt pyroteknik i samband med en enda HIF-match. Landskrona BOIS hemma 2004. På den tiden fanns det möjlighet att ansöka om tillstånd till att anordna säkra och helt legala pyroteknikarrangemang. Denna dispensmöjlighet tycker vi borde återinföras och om den gör det skulle vi mycket väl kunna tänka oss att ta oss an uppgiften att ansöka om och anordna ett sådant arrangemang. Men endast med sådana förutsättningar vore det aktuellt för oss att arrangera detta. Vi skulle aldrig göra det på ett sätt som orsakar böter för klubben. Vi har ett nära samarbete med klubben som underlättar vår verksamhet och detta samarbete värderar vi högt.Hur mycket pengar brukar ni få in i samband med insamlingar?- Rekordet är dryga 13 000. Men vi är långt därifrån idag. Denna säsong har vi fått in dryga 3000 på insamlingarna. Det är den lägsta nivån på läge. Vi hoppas att vi ska kunna höja oss på denna front. Det är nödvändigt om den klass och nivå på tifon som vi utvecklat fram under de senaste åren ska kunna bibehållas.Varifrån hämtar ni inspiration till era arrangemang?rödlördag2- Rent estetiskt kan det vara utländska tifon som man låter sig inspireras av. När det gäller budskap och andemening i våra tifon så är det ju givetvis frågor och ämnen runt omkring vår klubb som inverkar. När vi tog guld 2011 avslutade vi säsongen med ett storslaget och guldkantat tifo. När det senast var utlyst Röd Lördag var ett helrött flagghav självskrivet. I början av säsongen hade vi ett tifo tillägnat bevarandet av 51%-gränsen som ju varit en aktuell fråga för vår klubb i samband med årsmöte.Hur lång tid har du som mest lagt ner på ett tifo-arrangemang?- Det är svårt att säga men mer tid än vad man normalt lägger ner på ett heltidsjobb har jag lagt ner. När jag gick på gymnasiet eller strax efter gymnasiet endast jobbade timmar kunde det hända att extremt mycket tid lades på tifoverksamheten. Nu jobbar jag heltid och det gäller att vara lite mer välplanerad för att få det att gå ihop.HIF:are i VäxjöÄr det något du vill berätta om tHIFo som många kanske inte vet?- Vem som helst kan vara medlem i tifogruppen. Du behöver inte vara urtypen av en fotbollssupporter för att vara med. Vi har allt ifrån unga killar och tjejer till småbarnsföräldrar som haft barnen med som hjälper till med vårt arbete. Du behöver inte stå på Sektion 37 och sjunga i 90 minuter, det räcker att du har hjärtat på rätt ställe och vill hjälpa till.Kärnan uppmanar alla HIF:are att bidra till att insamlingsrekordet på 13 000 slås imorgon! Skänk en tjuga så att vi även framöver kan njuta av härliga läktararrangemang på Olympia! #tjugaispannen