Förändringar i Supporterklubben Kärnans arbete

Pressmeddelande 2014-04-08Den senaste tiden har varit tuff för alla. De tragiska händelserna i samband med årets hemmapremiär har fått konsekvenser som vi i styrelsen inte kunnat ana när vi tackade ja till förtroendet vid föreningens årsmöte.Efter den 30 mars har vi jobbat intensivt med att försöka bygga upp det som på bara några timmar helt raserades. Vi har arbetat under stor press och med en kravbild som vi stundtals ansett orimlig. Vi har dock valt att fortsätta vårt jobb med ett tydligt fokus för ögonen; att förbättra supporterkulturen och klimatet runt Helsingborgs IF.I dagsläget ingår 10 personer i Kärnans styrelse. Allt arbete sker helt ideellt med kärleken till HIF som största drivkraft. Vi har pushat varandra till att jobba sena kvällar och fört otaliga diskussioner om hur vi kan gå vidare. Vi har planerat bortaresor samtidigt som vi har vi blivit nedringda av media och vi har dagligen fått bemöta kritik som i många fall inte är kopplad till Kärnan som förening.Vi upplever att det finns många människor som förväntar sig att vi ska ta ett ansvar som vi inte har möjlighet att ta. Vi får påtryckningar från många håll om att driva frågor vi inte har mandat att driva och att vi ska ta krafttag mot saker vi inte har resurser till.Även om kärleken till HIF är en stark drivkraft så har även vi våra begränsningar. Vi har nått en punkt där vi anser att det jobb vi lägger ner på att försvara vår blotta existens och att dementera felaktiga uppgifter om oss, inte står i proportion till den tid vi kan ägna åt det vi vill. Därför kommer vi nu att göra omprioriteringar.Detta skrivs inte för att få sympati, det skrivs enbart för att vi vill förklara för våra medlemmar att situationen har blivit ohållbar. Den mänskliga faktorn har satts i spel och vi mäktar inte med.Vad kommer då detta att innebära i praktiken?Vi kommer den närmsta tiden enbart att fokusera på Kärnans kommande resor till Borås och Halmstad. Här kommer vi att lägga allt vårt fokus. Det går självklart även fortsättningsvis att bli medlem i Kärnan och boden bakom södra stå kommer att vara öppen i samband med våra hemmamatcher. Inga resor kommer dock att arrangeras till AIK eller Brommapojkarna. Därefter fattar vi beslut om framtiden, men ambitionen är att återuppta reseverksamheten.All annan verksamhet läggs tills vidare på is. Vi följer med i den aktuella debatten men tar ingen aktiv roll i den. Vi känner att vi med all tydlighet klargjort var vi står i frågor som handlar om de mörka krafterna inom fotbollen. Alla supporterfrågor hänvisar vi tills vidare till HIF:s SLO Alexander Ström.Om det finns medlemmar som har synpunkter eller frågor är ni alltid välkomna att kontakta oss. Vi beklagar att detta går ut över er och vi respekterar om ni är besvikna. Det är vi också. Som medlem i Kärnan står det dig även fritt att agera utifrån detta besked, på de sätt som föreningsdemokratin möjliggör.Vi hoppas på er förståelse.Styrelsen för Supporterklubben Kärnan