Halsdukshav i premiären!

Olympia ska färgas rött och blått!

Den 30 mars är det äntligen dags för säsongspremiär på Olympia. Biljettförsäljningen är igång och målet är att fylla Olympia till sista plats!I samarbete med HIF:s tifogrupp tHIFo uppmanar vi alla att ta med sina halsdukar till premiären! Vi ska färga Olympias läktare röda och blå i ett enormt haldukshav. En hemmapremiär ska ha en högljudd och färgstark inramning och det är vi tillsammans som skapar den. Så, halsduk på!För dig som inte vet vilka tHIFo är eller vad de gör så har vi här en kort intervju med föreningens ordförande, Patrik Svensson.Vilka är tHIFo och vad gör ni?tHIFo är HIF:s tifogrupp. Vi är en förening som bildades 2008, men har funnits som arbetsgrupp sedan 2002. Vår förening möjliggör visuellt läktarstöd till Helsingborgs IF genom att samla in frivilliga bidrag i samband med HIF:s matcher och sedan förvalta pengarna som används till att skapa visuellt läktarstöd, ofta i form av tifon.37Ett tifo är en organiserad läktarkoreografi som kan bestå av allt ifrån ark i ett visst mönster till flagghav eller varför inte en målad jätteflagga som täcker en hel läktare. Ett visst tifo är ofta avsett till en viss match, men i alla andra matcher finns ofta banderoller uppsatta och flaggor som det viftas med. Även detta läktarstöd möjliggör vår förening. Vilken HIF:are som helst som har en idé kan ta kontakt med oss.Hur laddar ni inför säsongen?Tidigare år har vinteruppehållet alltid inneburit att vi målat detaljerade banderoller eller flaggor. Detta har vi även gjort denna vinter men i betydligt mindre skala eftersom den anlagda branden som ödelade vårt förråd och allt material har försvårat arbetet för oss. Vi har inte längre en flaggverkstad utan allt jobbet måste ske hemifrån. Det gör att inte lika många nya välmålade alster kan produceras inför säsongen, men vi jobbar oss sakta men säkert fram.Vad har ni på gång?Nästa tifo som vi jobbar med kommer gå av stapeln i samband med vårens hemmaderby. Vi har börjat jobba så smått redan nu, men även här har branden ställt till det för oss. Vi måste precis som med flaggorna jobba hemifrån och lägga om alla våra rutiner. Logistiken blir mycket mer omständig, men vi kämpar oss vidare.tifoInget tifo på gång till hemmapremiären i allsvenskan?Inte från vår sida då vi som sagt inte har något liggande material. Däremot uppmanar vi och Supporterklubben Kärnan alla HIF:are att ta med halsduk till denna match! Det kommer fortfarande vara lite småkallt så vi tror att detta tema kommer passa väl in.Den 30:e mars vill vi se hela Olympia med stolthet hålla upp sina halsdukar under hymnen På Gator Röda och Blå! Och sjunga högt!