HIF vidare till cupfinal!

Och en tråkig efterföljande debattMen först det positiva.Efter gårdagens seger mot Malmö FF på Swedbank är vi återigen klara för cupfinal. Ett ungt, hungrigt och spelskickligt HIF genomförde en utmärkt match och stödet från de cirka 800 HIF-supportrarna på bortasektionen var fantastiskt. Högljutt och en härlig inställning som lyfte laget. Tack till alla!Finalen spelas den 18 maj och vi kommer självklart att arrangera resa. Vi har redan påbörjat arbetet men det är tyvärr inget som görs i en handvändning. Vi ber er därför ha lite tålamod och tilltro, så vi kan ta fram ett så bra alternativ som möjligt. Men det ni redan nu kan göra är ju att boka in datumet, för visst ska vi väl bli många fler än Elfsborg?Och så de tråkiga ämnena, som är oundvikliga att beröra.Först och främst vill vi ta avstånd från den pyroteknik som användes i samband med vårt 1-0-mål. Så länge det är förbjudet och så länge det kostar klubben pengar vill vi inte se det på våra läktare. Vi får många frågor om varför vi som officiell supporterklubb inte agerar, och då måste vi återigen betona att vi inte kan agera ordningsvakter eller polis. Vi har inte resurserna och vi har inte mandat att göra det. Konstruktiva förslag lyssnar vi alltid på, men tyvärr präglas debatten av mycket fingerpekande och stor okunskap. Det leder enligt oss inte till någon konkret förbättring.Vi vill även rikta skarp kritik mot det beslut som togs att inte tacka de tillresta supportrarna på grund av att en handfull personer använde pyroteknik. Det var många glada och hesa supportrar som såg fram emot att fira tillsammans med spelarna, som brukligt efter vinster. Men att klubben då tar beslutet att straffa den stora massan för några få individers beteende kan vi inte försvara. Det är en typ av kollektiv bestraffning som vore otänkbar i de flesta andra sammanhang, men här anser klubben att det är i sin ordning.Utöver att många supportrar, som sjungit sig hesa för kärleken till sin klubb, kände sig svikna, ledsna och arga, så bidrar ett sådant agerande också till att befästa bilden att det är det stora flertalet som måste ta ansvar för vad andra gör. Att man är medskyldig för att man befinner sig på samma plats. För det var så många kände sig igår när spelarna gick rakt av planen. Det är ett orimligt resonemang som skadar och indirekt svartmålar den positiva supporterkulturen.När bengalerna tändes riktades starka burop mot detta. Helt i linje med det HIF själva förespråkar. Ändå väljer HIF att inte tacka dessa supportrar. Dels för stödet och dels för det aktiva avståndstagandet. Vilka signaler sänder det ut, att man inte lyfter och visar uppskattning för dem som faktiska agerar? Vi tycker att det är beklämmande och frågan är om folk i fortsättningen har kraft och mod att säga ifrån, när man blir helt utelämnad av klubben. Inte ens i efterhand har representanter för klubben tackat de 99% som stöttade HIF på ett exemplariskt sätt.Vi har framfört denna kritik direkt till HIF i samtal med klubbens representanter. Vi kommer aldrig vika oss i frågor som denna. Vi står upp för de positiva supporterkrafterna och vi önskar att HIF gjorde detsamma.Angående de andra incidenterna kan vi inte uttala oss. Att någon ska ha hotat en bollkalle och att MFF-supportrar verbalt och fysiskt trakasserat våra spelare bakom pressläktaren, är naturligtvis oförsvarbart om det stämmer. Polisanmälningar är upprättade och vi låter lagen ha sin gång.Återigen, tack till alla er trogna supportrar som stöttade HIF i Malmö igår. Tråkigt att inte fler Helsingborgare ville närvara, men det räckte uppenbarligen för att skapa en riktigt bra derbystämning!Styrelsen för Supporterklubben Kärnan