Många vill stötta HIF på bortaplan 2017

Supporterkortet fortsätter att vara populärt bland HIF-supportrarna. Med en och en halv månad kvar till premiären av Superettan återstår bara 24 av 100 kort. Supporterkortet kostar 800 kronor och ger fritt inträde till samtliga bortasektioner under årets seriespel.Alexander Ström, HIF:s SLO, har varit en av de drivande krafterna bakom att Supporterkortet även ska finnas tillgängligt för supportrar i Superettan.– De går åt i snabb takt, den som vill ha ett kort kan nog inte vänta särskilt länge med att köpa. Det är otroligt kul att se engagemanget bland våra supportrar, detta är en tydlig signal om att laget kommer få ett fortsatt bra stöd på bortaplan, säger han.I Superettan spelas många bortamatcher som bara innebär några få timmars resväg. En av dem är mot Varberg den 9 april, som också är årets första bortamatch i serien.– Det är en kort resa och jag hoppas att så många HIF:are som möjligt planerar in den dagen i sina kalendrar. Att stötta sitt lag på bortaplan, tillsammans med massor av andra HIF:are, är en häftig känsla. Jag vågar nog påstå att våra spelare kommer ha Superettans absolut bästa stöd i ryggen i år, både på Olympia och på bortaplan, säger Alexander Ström.Erik Kruse, Supporterklubben Kärnans ordförande, är inte överraskad över det stora intresset för kortet.– SLO Ström hörde av sig i ett tidigt skede och frågade om Kärnan i sedvanlig ordning ville köpa de Supporterkort som blev över för uthyrning på matchdagen. Det är en tjänst vi har erhållit först och främst våra medlemmar de senaste säsongerna.– Vi satte då maxgräns på att Kärnan skulle köpa in 25 kort. Jag var dock tämligen övertygad om att det inte skulle finnas så många för oss att hämta i slutändan, och den gränsen är ju nu också nådd. Förhoppningsvis kommer det inte finnas några kort kvar för Kärnan att hyra ut alls i år.Här kan du läsa mer om hur du skaffar Supporterkortet