Medlemsintervju: Sören Thögersen

Vi går vidare i vår intervjuserie och har tagit ett snack med ett väldigt välkänt ansikte runtom Olympia, Sören Thögersen.Sören, varför är du medlem i Kärnan?- Det borde vara en självklarhet för varje HIF:are utöver medlemskapet i HIF att vara medlem i den officiella supporterföreningen. Kärnan har gått starkt framåt och för ynka 100kr blir du medlem, finns det några anledningar att inte vara medlem, undrar Sören.Kärnan gjorde ett starkt 2013 samtidigt som HIF både imponerade och gjorde oss besvikna, vad var bäst under året enligt dig?  - Som du säger så spelade HIF ett strålande spel stundtals men lyckades inte riktiga bibehålla det spelet hela säsongen ut. Samtidigt gjorde Kärnan ett strålande jobb och lyckades för första gången i föreningens historia nå över 1000 medlemmar vilket var fantastiskt kul. Bästa personliga minnet blir nog att jag nu med lite extra stolthet kan sjunga med i ”Från Istanbul till Gävle” då jag för första gången besökte Strömvallen, en fantastisk resa med Kärnan och tre fina poäng!Försäsongen börjar närma sig sitt slut och snart drar tävlingsmatcherna igång, vad har du för förväntningar inför 2014?- Jag hoppas Kärnan kan fortsätta växa sig starka och att HIF står upp och krigar för en bra placering. Har även stora förhoppningar om att någon av våra egna unga talanger kan kliva fram och ta för sig och utvecklas ännu mer.Många HIF:are har fasta rutiner som måste följas inför varje match, har du några speciella rutiner inför matcherna?- Jag har inga direkt speciella rutiner, matchtröjan åker alltid på och allt som oftast blir det ett besök på puben och ibland en tura över sundet. Väl inne på Olympia är medlemsbaren ett trevligt ställe att träffa likasinnade över en öl och ladda upp.Har du något speciellt HIF-minne du skulle vilja dela med dig av till våra medlemmar? - Oj, det är svårt att välja ett speciellt minne men jag väljer att nämna förra årets premiärseger mot Djurgården med 3-0, alltid skönt att få tysta stockholmarna på Olympia. Förhoppningsvis kan vi få uppleva en repris i år igen!Kärnan säljer bussbiljetter för fullt till Norrköping, hur tar du dig upp?Givetvis ska jag upp till Norrköping och självfallet så åker jag med Kärnan. Köpte tidigt biljett och betalade löjligt billiga 150kr. Har även hunnit med att inhandla biljett till matchen mot Torslanda i Svenska Cupen.Sista frågan Sören, var i tabellen slutar HIF 2014?- Jag är optimist och tippar HIF på en topp 3-placering, jag tror vi kan överraska med våra unga och förhoppningsvis hungriga spelare.Vill du också bli medlem? Klicka här.