”Nu handlar det om att forma den framtid vi vill ha”

Beskedet att pausa verksamheten var inte enkelt. Men det togs i en tid då det var nödvändigt. Nu vill ordförande Martin Nilsson blicka framåt.– Säsongsinledningen har varit dyster, på alla plan egentligen. Vi har lärt oss mycket, både om våra egna begränsningar och om hur supporterdebatten ser ut. Vår roll har ifrågasatts av en del och hyllats av andra. Det har ibland varit svårt att hantera alla frågor och anklagelser, säger han.Karnan_ordf_964901v530x800Beslutet att återuppta verksamheten var inte heller självklart.– Vi har haft en diskussion i styrelsen. Pausen var ärligt menad men såhär i efterhand fungerade den mest som en markering. Vi har haft svårt att slita oss från vårt uppdrag även om det många gånger blivit för mycket. Vi har haft lyckade resor till både Borås och Halmstad under vår paus, och just resebiten var något vi ville fortsätta med. Det som däremot legat på is är framför allt vår kontakt med klubb och media.Kommer arbetet förändras framöver?– Inte direkt, men nu handlar det mest om att hitta tillbaka till glädjen. Vi kommer även fortsättningsvis vara tydliga mot klubb, polis och allmänhet kring vilka ansvarsbitar vi kan ta i och vilka vi inte kan ta i. Den balansen är oerhört viktig att hitta och jag hoppas att vår markering bidragit till nya insikter hos en del. Risken är annars att vi faller tillbaka i gamla fotspår.– I övrigt kommer vi fortsätta som vanligt. Ordna resor, ta fram souvenirer och arrangera events inför en del hemmamatcher. Det som vi helst av allt vill ägna vår tid åt.I ett pressmeddelande tidigare idag riktade Kärnan kritik mot HIF:s förmåga att skapa intresse för matcherna.– Det känns som att det finns oerhört mycket mer som kan göras. Enkla saker. Inför Halmstad borta hade vi ett gyllene tillfälle att locka massor med HIF:are över Hallandsåsen men hypen från HIF:s sida uteblev helt. Vi ställde oss frågande, vill inte klubben ha supportrar på bortmatcherna? Ingenting gjordes från klubbens sida för att skapa ett intresse inför matchen och det ser vi faktiskt som ett återkommande problem, säger Martin Nilsson.På söndag tar HIF emot Mjällby hemma på Olympia och den 1 maj väntar den viktiga cupsemifinalen mot Malmö FF på Swedbank stadion.– Två otroligt viktiga matcher. Nu hoppas jag att vi kan sluta leden och ställa upp för klubben. Konstruktiv kritik är alltid välkommet, men i slutändan handlar det om att visa karaktär också. Hoppas att många tar sig till Olympia och till bortasektionen i Malmö. Det blåser snålt nu, alltså är det extra viktigt att vi finns där.Martin avslöjar också att det finns fler roliga saker inplanerade under våren.– Som jag sa, vi har problem med att hålla oss ifrån vårt uppdrag, så vi har bollat lite idéer i bakgrunden. Det finns planer inför både Malmö hemma och Kalmar FF borta. Exakt hur dessa ser ut vill jag inte avslöja idag, men jag tror inte att någon blir besviken.Till AIK och Brommapojkarna ordnas dock inga resor, det beslutet står fast. Media har skrivit att det beror på säkerheten, men enligt Martin finns fler förklaringar.– Vi tror inte att säkerheten är ett problem. Det är inte Kärnan som varit inblandade i oroligheter, så vi är inte oroliga nu när den mest hätska debatten lagt sig. Däremot spelas båda matcherna på vardagar och vi vet att intresset brukar vara svalt för vardagsmatcher 60 mil bort. Vi väljer att inte ordna resor, då risken är överhängande att de ställs in i sista sekund och lämnar våra resenärer strandsatta. Nu kan de som vill ordna egna alternativ, förmodligen till billigare priser. Vi hoppas att våra medlemmar har förståelse.Martin avslutar med en uppmaning.– Oavsett vad man tycker om spelidéer, spelare, tränare eller andra faktorer så hoppas jag att vi supportrar nu kan gå i täten. Vi säger ofta att det är ”vi som är klubben” och det ligger viss sanning i det, men då är det också dags att visa det. Jag vill se ett jävlar anamma från alla. Spelare, ledare och supportrar, med start nu på söndag. Vi ska vända detta.