Reseguide IFK Norrköping

Vem?IFK Norrköping, även kallade Peking eller Snoka. IK Sleipner och IF Sylvia i all ära, Norrköping är Norrköpings fotbollsstorhet. Föreningen är en av svensk fotbolls verkliga klassiker med 77 allsvenska säsonger, tretton sm-guld och sex cupguld. Intressant är att i stort sett alla klubbens framgångar kommer från perioden 1943 till 1963, då man tog elva sm-guld och två cuptitlar. Under samma period hade man också spelare som Björn Nordqvist, Ove Kindvall, Nisse Liedholm och Sveriges näst bäste spelare någonsin – efter Rio-Kalle – Gunnar Nordahl.Efter 1963 skulle det dröja nästan 25 år innan klubben kom att uppleva regelbundna framgångar. Under sent 80-tal och tidigt 90-tal var man en av allsvenskans mer framgångsrika klubbar, även om man levde i skuggan av omöjliga IFK Göteborg. På sju år tog man fyra titlar – tre cupguld och sm-guldet -89 – och var ett mer eller mindre ständigt topplag. Tongivande spelare under dessa år var bland andra Tomas Brolin och Kennet Andersson.2002 trillade Peking ur allsvenskan, och även om alla räknade med en snabb återkomst dröjde det ända till 2011 innan man var tillbaka. Åter i allsvenskan pendlade man under de första fyra åren mellan bottenstrid och ingenmanslands i mitten av tabellen men med uppbackning från miljonärer – eller snarare miljardärer, i det sistnämnda fallet! – som Peter Hunt och Fredrik Lundberg fanns möjligheter att bygga något.Till säsongen 2015 tippades IFK Norrköping på tabellens undre halva. Laget hade med nöd och näppe undvikit kvalplats säsongen innan och bestod fortfarande av i stort sett samma trupp. Med två omgångar kvar ledde dock Norrköping serien och guldet säkrades i den avslutande matchen borta mot Malmö FF. Pekings första SM-guld på 26 år. Nu siktar föreningen på att på allvar åter etablera sig i toppen av Sveriges högsta fotbollsserie.Värt att notera i övrigt är att klubbens största förlust någonsin i allsvenskan var 1929 mot oss. 11-0 till Di Röe!Var?Östgötaporten, Norrköping. Arenan har fått många namnbyten men nu är det första gången ett företag köpt upp rättigheterna. I folkmun heter dock arenan fortfarande Nya Parken, Idrottsparken, eller bara Parken (vilket ju för skåningar inte alls är något man förknippar med svensk fotboll). Arenan byggdes om under åren i Superettan, och stod (någorlunda) färdig -09. Kapaciteten är 17 234 och arenan består av två sittplatslångsidor under tak, en hemmakortsida under tak med blandat stå- och sittplatser, samt en bortakortsida utan tak. Bortasektionen tar 1500 man.Hur?Östgötaporten ligger strax utanför stadskärnan i Norrköping, lite som Olympia i Helsingborg. Räkna med runt 10-20 minuters promenad från centrum. Närmsta hållplats för bortasupportrar är Väster tull, och både bussar och spårvagnslinje 3 trafikerar hållplatsen. Från Norrköpings huvudstation Resecentrum tar du vagn 3 mot Klockaretorpet eller buss 115 mot Vrinnevisjukhuset. Under dagtid är trafiken någorlunda tät så räkna inte med en kvarts väntetid. Lokaltrafiken hemsida hittar du här.Kör du bil är det bara E4 rakt upp i granhelvetet som gäller. Norrköping ligger precis vid motorvägen. Ta av på E22 mot Norrköping Södra, kör mot Kneippen. Vid trafikplats Kneippen tar du andra avfarten, in på Linköpingsvägen. När vägen efter någon kilometer byter namn till Södra promenaden kan du börja se dig om efter parkering. Arenan ligger precis ute vid Södra promenaden och är omöjlig att missa.Enklast är naturligtvis att åka med Kärnan. Mer info hittar du på vår resesida.Hemmapubliken då?Pekings läktarkultur har i årtionden präglats av generationen som upplevde framgångarna på 40-60-tal. Och med tanke på de vansinniga framgångarna då – man tog bland annat sm-guld fem år i rad 1943-48! – är det inte svårt att lista ut att det har varit väl högt ställda krav på senare lag. Norrköpings “gnällbänk” gjorde sig snart känd som en av de värsta i Allsvenskan och klubbens supportrar får nog fortfarande räknas till de mer kräsna, även om den gamla generationen är på väg bort.Den yngre generationen representeras främst av de sjungande supportrarna på hemmakortsidan. Tidigare aktiva Peking-supportrar stod på långsidan eftersom kortsidorna saknade tak, men när Parken byggdes om valde man alltså att flytta till norra kortsidan. Under 90-talet hade man en – för den tiden – hyggligt stor skara aktiva supportrar, men 00-talet var inte bra för nyrekryteringen och man har fått se sig omkörda av ett antal klubbar. Under säsongen 2015 fylldes dock de sjungande sektionerna på av framgångstörstande, nyfödda Peking-supportrar och föreningen nådde detta året 10,000 i snitt för första gången sedan 2002. Att det var just ”supportrar” födda ur framgång, fest och tillfällig hype det rörde sig om har dock blivit smärtsamt uppenbart så fort Peking inte längre varit aktuell för guldstrid under de två senaste säsongerna.Som många andra småstadsklubbar är svagheterna vidare röststyrka och den där sista biten fanatism – det är helt enkelt lite segt. Ok med svenska mått men absolut inte tillräckligt för att matcha oss. Ett större och aningen mindre bonnigt Elfsborg, helt enkelt. För övrigt en klubb Norrköping har vänskapsband med sedan 20 år tillbaka – vänskapsband som bland annat visar sig i gemensamma pubsamlingar och marscher när klubbarna möts.Frågetecken även för namnet – Curva Nordahl – som fansen valde att börja benämna den norra kortsidan som under 2015. Oss veterligen är en kortsida inte någon kurva.Och var dricker vi?Kärnan har bokat Världens bar på Västgötegatan 15. Puben ligger fint mitt i centrala Norrköping cirka 15 minuters gångavstånd från arenan och kan stoltsera med över 20 ölsorter till försäljning bakom baren. Puben har även tagit fram ett paketerbjudande för alla HIF:are på plats på lördag, käk + en enhet dryck för 140kr.Menyn består i detalj av två rätter: husets hamburgare med bacon, cheddar, majjo, steksås, sallad och lök eller den vegetariska grönsaksplätten gjord på rotfrukt med avokadoröra, majjo, sallad och lök.Kärnans bussvärdar kommer i sedvanlig ordning gå runt och ta beställningar på bussarna så att vi kan meddela hur många hungriga rödblå som kommer äta.