Supporterklubben Kärnan har 1000 medlemmar!

Inför säsongen satte Kärnans styrelse upp ett mål om att bli 1000 medlemmar under 2013. Aldrig tidigare har Helsingborgs IF haft en supporterklubb med så många medlemmar. Nu är målet nått! Under gårdagen passerade vi 1000 röster och vi vill passa på att rikta ett stort tack till alla som bidragit till att vi nu nått målet, halvvägs in på säsongen.Först och främst vill vi givetvis tacka våra medlemmar – utan er är Kärnan ingenting. Varje medlem har gjort ett ställningstagande i samband med att man tecknat sitt medlemskap och varje medlem har bidragit till att Kärnan idag är en starkare och mer inflytelserik röst än tidigare.Att i detalj summera och utvärdera den första halvan av säsongen överlåter vi till andra. Men vi är nöjda med många av de saker som vi skapat tillsammans med våra medlemmar. Vi har en väl fungerande reseverksamhet, vi har tagit fram en rad nya souvenirer, tagit initiativ till och drivit lyckade kampanjer som Röd lördag och tagit ställning i viktiga, supporterpolitiska frågor som den om publikovänliga avsparkstider. Utöver detta har vi idag också en god dialog med HIF i en mängd olika frågor.Så, tack för att just du bidragit till Kärnans nytändning. Vi hoppas att du som medlem värderar ditt medlemskap och ser hundralappen som en god investering på flera plan. Det är hela tiden vår ambition och vi ska även framöver göra vårt yttersta för att våra medlemmar ska känna sig nöjda och stolta.Slår man rekord så måste man ju fira, eller hur? Därför kan vi nu stolt presentera vår nästa satsning – Kärnan Lager! Tillsammans Ölmed Helsingborgs Bryggeri har vi tagit fram en öl som vi hoppas att ni ska uppskatta. Premiär för Kärnan Lager är på The Headless Swan i samband med AIK-matchen på torsdag. I ett första skede är det ett begränsat antal flaskor (240 st) som köpts in men om ölen skulle visa sig populär så ser vi inga begränsningar i spridning och volym. Priset är 39 kronor.Kom till Svanen på torsdag och fira med Kärnan! 1000 röster!