48 anledningar till framtidstro

Om vi vinner de tre matcher som återstår slutar vi på 48 poäng i årets allsvenska. Oavsett vilken tabellposition det ger oss så är det ett styrkebesked. Det skulle också innebära att vi då endast har en förlust på de 17 senaste matcherna. Vem hade kunnat tro detta för några månader sedan?Mycket tyder också på att vi har en ombyggnad av Olympia runt hörnet. Det känns som att ombyggnadens vara eller icke vara har debatterats i en evighet och det känns otroligt skönt att den nu är inom synhåll, mer än någonsin tidigare. Och det är nog så att den egentligen inte kan komma mer lägligt, efter en av de tuffaste säsongerna i modern tid.Vi har tappat en del publik i år. Vad det beror på kan vi i nuläget bara spekulera i men det är nog ingen vågad gissning att det som hände i premiären mot Djurgården är en högst bidragande orsak. Men vi och HIF som förening, har kämpat på under året och kraftsamlingar likt den vi hade inför matchen mot Brommapojkarna visar att det finns engagemang och samsyn kring hur fotbollen i Helsingborg ska vara och vilken roll den spelar.Men nu, med tre omgångar kvar av årets Allsvenska, vill jag inte älta det som varit längre, även om vi självklart aldrig får glömma. Nu vill jag fokusera på framtiden, som i mina ögon ser allt ljusare ut. Jag vill inte heller älta publiktapp även om jag självklart tycker att det är beklagligt att en del slutat stötta klubben.Jag vill lägga all energi och kraft på de tre sista matcherna och på er som allt jämt står vid klubbens sida. Vi ska få iväg ett stort följe till Falkenberg och sen ska vi satsa minst lika stort inför den sista hemmamatchen mot IFK Göteborg på Olympia. Till den kommer det att planeras något extra, håll utkik.Därefter väntar årets Hardcore-resa till Gävle och det ryktas om att många redan börjat planera inför denna. Den ser jag särskilt mycket fram emot! Fixa dina biljetter till Falkenberg och IFK Göteborg redan nu, information om Gefle borta kommer inom kort.Efter Gefle-matchen väntar en lång vinter full med abstinens, men framför allt planering inför 2015. Jag är redan laddad och jag ser fram emot att engagera mig i frågor om hur vi ska göra nästa säsong till en stor revansch på alla plan.Det är vi tillsammans som ska göra 2015 till revanschens år. Vi som under året aldrig lämnat klubbens sida ens när de mest isande vindarna piskat oss i ansiktet. Det är vi som ska bygga framtidens HIF där klubbledning och supportrar samarbetar och utvecklas.Men först, 48 poäng ska vi ha. 270 minuter återstår av Allsvenskan 2015 – se till att inte missa en sekund. För årets sista spark är också den första sparken som ska leda HIF tillbaka till vinnarspåret.Så stäck på er, HIF:are i hela landet. Framgång är tillfälligt, lojalitet är för evigt. Nu kör vi ända in i det berömda kaklet!Mot 48 poäng!PS: du har väl inte missat vår Álvaro-fond? Läs mer här.Martin NilssonMartin Nilsson