Han är Kärnans nya ordförande

På årsmötet den 4 januari valdes Martin Nilsson till ny ordförande i supporterklubben Kärnan. Martin har en lång karriär som HIF-supporter i ryggen. Han började följa HIF redan 1989 och sedan 1997 är han trogen säsongskortsinnehavare. Under 2013 ingick han i Kärnans styrelse och nu ser han fram emot att leda arbetet i en delvis ny styrelse som har stora ambitioner.– 2013 passerade vi för första gången 1000 medlemmar så vi har en bra grund att bygga vidare på. Förra året var vi många som la ner väldigt mycket tid på verksamheten och det är ett måste om man vill nå resultat. Jag tror att det blir en svår utmaning att behålla det höga medlemsantalet men genom att fortsätta hålla hög kvalitet i vårt arbete ska vi göra vårt allra bästa, säger han.tifoEtt missat Europaspel och tunga spelartapp gör att förväntningarna på årets HIF inte är skyhöga. Förväntningarna på Kärnan är desto större, tror Martin.– Vi fick mycket positiv feedback förra året och det är det som gör att man hittar kraft att fortsätta. Alla timmar vi lägger ner är enbart för HIF:s och våra medlemmars bästa. Man ska inte heller glömma att Kärnan är en medlemsstyrd förening och vi är beroende av medlemmarnas engagemang. Vi i styrelsen kan inte värva 2000 medlemmar själva, eller få 200 personer att följa med på en bortaresa. Det är medlemmar som genererar fler medlemmar och resenärer som genererar fler resenärer. Allt vi kan göra är ett så bra jobb som möjligt baserat på vad våra medlemmar vill ha.En av framgångsfaktorerna för Kärnan under 2013 var enligt Martin att föreningen blev bättre på att tydliggöra sin roll.– Det har tidigare funnits lite frågetecken kring Kärnan, bland de som inte är så insatta i HIF:s supporterkultur. Det är helt förståeligt. En del har trott att Kärnan är detsamma som klacken. Vissa har till och med trott att vi slåss och bränner bengaler. Det är missförstånd som vi alltid vill reda ut.– Inför förra säsongen bestämde vi oss därför för att bli mer aktiva i vår kommunikation, både med medlemmar och med andra HIF:are. Jag tror att det har gett resultat. Helsingborg har historiskt sett haft ett ganska svårjobbat klimat men jag tror att det är på väg att förändras. Folk har generellt en mer positiv syn på oss supportrar idag än för 5-10 år sedan, säger han.Att synas mycket är viktigt.– Vi kan inte förvänta oss att folk ska ta reda på information om oss. Vi måste själva ta initiativ och synas i rätt sammanhang. Röd lördag som arrangerades 2013 var ett bra exempel där vi syntes och fick många nya medlemmar. Inför Elfsborg hemma på Olympia satte vi dessutom upp 10 000 informationsblad på sittplats. Fotarbete är viktigt, man får inget gratis.Under året som kommer ser han flera potentiella höjdpunkter.– Den första resan till Norrköping blir nog riktigt bra tror jag. Jag vill inte avslöja för mycket men vi har tagit fram ett erbjudande som få kan klaga på. På söndag klockan 18:00 släpper vi både information och biljetter. Hemmapremiärer är alltid efterlängtade också, jag hoppas på en repris från förra året. Överlag hoppas jag få se många nya ansikten ombord på våra resor och i samband med våra aktiviteter.SödraståplatsBortaresor är en stor del av Kärnans verksamhet men under säsongen kommer det även att hända mycket annat.– Precis som förra året kommer vi att ta fram nya souvenirer. De vi tog fram 2013 sålde riktigt bra. Vi kommer även att ordna talarkvällar med spelare och ledare inom HIF, ett inslag som uppskattas av många. Sen har vi en del andra aktiviteter i kikaren, men jag avvaktar med att berätta om dem. Vi har trots allt bara suttit i styrelsen i en knapp vecka än så länge.Martins uppmaning till de HIF:are som inte tidigare varit medlemmar i Kärnan är enkel.– Ta åtminstone reda på vad ett medlemskap innebär och ger. HIF är en storklubb i Sverige och då behövs en stark supporterförening. Om man utgår från Olympias publiksnitt så är var tionde besökare medlem i Kärnan. Det är bra, men det kan bli ännu bättre. Vi finns här för alla supportrar, oavsett om man står och sjunger på 37:an eller om man sitter på Västra. Det finns något i Kärnan för alla. Och utan att låta för självgod kan jag med stolthet säga att man får ut extremt mycket för den hundralapp som medlemskapet kostar. Jag hoppas vi ses under säsongen!