Inför säsongens sista match: Uppladdning på sundsbussarna och avtackning av två klubbprofiler

Kära medlemmar!Matchen mot Häcken är säsongens sista och det finns mycket att se fram emot. Till att börja med så kommer vi som bekant att tura med Sundsbuss Pernille innan matchen med start klockan 10:00. Detta istället för att traditionsenligt samlas på Fotbollsbaren. Ett koncept som tidigare har varit väldigt lyckat och som, kanske mer än något annat, andas Helsingborg. Har ni inte varit med på en sådan uppladdning tidigare är det här ett tillfälle ni inte får missa. Vi i Kärnans styrelse kommer naturligtvis att vara på plats med försäljning av våra halsdukar för enbart 100:- styck, vilket för oss till nästa punkt.Med höstvädret i åtanke så är det halsdukstema som gäller. Ta med en du har hemma eller köp av oss på turan eller av HIF på Olympia. Vår vision är att varenda HIF:are ska ha en halsduk att färga vår vackra arena med när HIF äntrar planen på lördag.Vi har, som bekant, också en rad spelare att tacka av. Dels så kommer vi i vanlig ordning att utnämna Supporterklubbens Kärnans Årets spelare 2015 vilket offentliggörs när priset delas ut. Vi har dessutom två legendarer, två klubbikoner att tacka av. Mattias Lindström och Pär Hansson gör båda sina sista matcher i HIF-tröjan (även om det bara är för den här sejouren för Pär).Lindströms resa i HIF har i modern tid få jämlikar, antalet matcher och minnen vi delat med honom står nästan utan paritet. Han har på senare tid med sin erfarenhet och goda humör dessutom blivit lite av ett ansikte utåt för Di Röe. Pär Hansson har under sin tid i HIF växt till en av Sveriges bästa målvakter och symboliserar kanske mer än någon annan det HIF som under 2010 till 2012 dominerade svensk fotboll helt och tog fem titlar i rad.Både utdelningen av priset som årets spelare 2015 och avtackningen av de två profilerna kommer att ske efter matchen. Det är därför viktigt att alla stannar kvar och tar del av detta så att vi på rätt sätt visar vår uppskattning för dessa tre spelare.I skrivande stund har cirka 8.500 personer bestämt sig. På matchdagen ska den siffran ligga på nära 10.000. Se alltså till att köpa din biljett och ta dig till Olympia på lördag, så står vi tillsammans upp vårt lag, vår förening och visar att det är vi som är Skånes stolthet en sista gång den här säsongen.Supporterklubben Kärnan