Nu är det dags att lägga fokus på 2014

Det nya året är bara några dagar gammalt men redan i eftermiddags hölls årsmöte i Supporterklubben Kärnan. 37 röstberättigade medlemmar närvarade och en delvis ny styrelse tar nu sikte på att göra 2014 till ett minst lika bra år som 2013. Planeringen inför säsongen startar omgående och det finns många idéer och drivkrafter, och förhoppningen är att våra medlemmar även 2014 ska anse att medlemsavgiften är den mest välinvesterade hundralappen man gör under året.Det finns några saker som vi redan nu bestämt oss för att förbättra. En av dessa saker är att vi vill bli bättre på att involvera våra medlemmar i verksamheten. Kärnan är mer än bara en styrelse, det är alla medlemmars förening och 2013 var vi fler än 1100 stycken. Bland dessa finns ett stort engagemang som vi vill ta vara på, för att tillsammans skapa en ännu starkare och mer framgångsrik organisation. Tveka inte att höra av dig till oss om du är nyfiken på vad ni kan bidra med, så lovar vi att höra av oss när vi behöver hjälp.Fullständigt protokoll från årsmötet kommer inom kort.Den nya styrelsen ser ut såhär:Ordförande: Martin NilssonVice ordförande: Rickard RonnoviusOrdinarie ledamöter (valda på 2 år): Olof Mattisson och Andreas LazicOrdinarie ledamöter (valda på 1 år): Anders Romberg, Robin Ahlberg och Per-Olof Persson (Per-Olof valdes på 2 år förra årsmötet)Suppleanter: Samuel Nilsson, Andreas Grönvall och Andreas HäggNu tar vi sikte på 2014. Låt oss göra det till ett rödblått år!

Bli medlem redan idag!