Varför ska jag bli medlem i Kärnan?

Vad gör Kärnan? Varför ska jag bli medlem? Det är förmodligen de frågor du får mest som styrelsemedlem eller suppleant i supporterklubben. Vissa svar skiftar från år till år, beroende på vilka frågor gällande vår förening som vi anser är mest aktuella att behandla utifrån ett supporter- och läktarperspektiv.Resorna är dock för det första som ni vet en hjärtefråga för oss och under 2016 arrangerade vi resealternativ till 12 av 15 bortamatcher. Under 2017 höll vi uppe formen med arrangerade resor till 9 av 15 bortamatcher. 10 inräknat Falkenberg borta där vi hjälpte till att lyfta Bakgatans utlysning av tåg, som blev väldigt lyckad. Flertalet av resorna har varit subventionerade, exempelvis senast mot Värnamo då vi erbjöd resa t/r för bara 150 kronor. Inför 2018 har vi redan arrangerat resor till båda cupmatcherna mot Örebro och Norrköping, och vårt sedvanliga förhållningssätt är att alltid sätta in resealternativ så länge det finns underlag och intresse för det.Din medlemsavgift leder alltså dels till att supporterklubben kan erbjuda billiga och bra resealternativ direkt till bortaplan. I och med att supporterklubben kan arrangera resor utlyser vi som bekant ibland också pubsamlingar i den stad vi ska till, något som drar även de som åker på egen hand. Din medlemsavgift går kort sagt till att stärka Skånes stolthets bortastöd, oavsett om du inte själv reser.försäljningsbordKärnans försäljningsbord under Södra ståVi har under de senaste åren haft dialog med kansli och styrelse på olika nivåer. Inte minst med HIF:s nya mediateam som formades inför förra säsongen. Under 2017 tog vi tillsammans fram kampanjfilmen till Röd lördag och till 2018 ämnar vi fördjupa vårt samarbete med Midhat Kuduzovic och Marcus Schössow. En kampanjfilm inför årets tröjsläpp har redan producerats och mer är att vänta. Vill ni förresten veta mer om Midhat och Marcus jobb i HIF kan ni läsa den här Kärnan-intervjun med herrarna.Din medlemsavgift går på så vis dels till att göra supporterklubben starkare. Supporterklubben utgörs av sina medlemmar. För varje medlem blir vi större. Ju större vi är desto större är möjligheterna att influera och påverka HIF i sitt dagliga som strategiska arbete.kärnan bortamatcherSouvenirer är också något vi lägger stor vikt vid. Kärnan har genom årens lopp lanserat populära kepsar, t-shirts, tjocktröjor, pins, stickers, halsdukar, med mera. På senare tid har vi till exempel tagit fram Gås-tröjan, Motgångssupporter-tröjan, Södra stå- och Olympia-tröjan och två olika Helsingborg-tröjor som alla blivit mycket populära. Olympia-tröjorna togs till exempel emot så väl att vi var tvungna att beställa in 30 exemplar till bara efter två hemmamatcher. Som medlem i Kärnan får du dessutom rikligt med rabatt på de flesta av våra egenproducerade attiraljer.Även här har vi kommit att arbeta närmre HIF vad gäller idéer och design av nya souvenirer till HIF:s egna shop, som nu även finns i webbformat. Mycket på initiativ av den outtröttlige SLO:n och numera även souveniransvarige Alexander Ström. Vill ni veta mer om Ströms arbete för klubben gjorde Kärnan den här intervjun med honom i vintras.södra stå tröjaDin medlemsavgift går alltså slutligen även till att möjliggöra för oss att erbjuda ett alternativ till HIF:s souvenirer. Medlemsavgiften möjliggör det vidare för oss att ta in souvenirer i hög kvalité för att sedermera sälja till er till ett billigt pris.***Det finns många åsikter och ett stort engagemang runtomkring Helsingborgs IF. Som paraplyorganisation ser Supporterklubben Kärnan som sin uppgift att ständigt ha örat mot marken och fingret i luften för att i så stor utsträckning som möjligt kunna representera alla kategorier supportrar som följer HIF. Vår yngste medlem är nyfödd, vår äldste är pensionär - och det är precis så vi vill ha det.Vi strävar efter att förena alla de idéer och tankar kring hur läktarkulturen i Sundets Pärla ska utvecklas. Utifrån dessa ibland kolliderande uppfattningar vill vi skapa en helhetsbild att arbeta utifrån och förmedla under vår pågående dialog med de olika delarna som utgör vår förening - från SLO till administrationen, styrelsen och valberedningen. På så vis hoppas vi kunna uppfylla vår vision att vara er supportrars röst.Vänligen,Styrelsen för Supporterklubben KärnanIMG4833Kärnans styrelse 2018. Shout-out till suppleanten och IT-ansvarig Daniel Zahedi som befann sig i exiltillvaro i Stockholm.Ps. Bli medlem i supporterklubben idag! Det går även bra att teckna medlemskap medan ni handlar något fett plagg nere hos Ola på Sweet & Tender.