Reseguide IFK Norrköping

Vem?
IFK Norrköping, även kallade Peking eller Snoka. IK Sleipner och IF Sylvia i all ära, Norrköping är Norrköpings fotbollsstorhet. Föreningen är en av svensk fotbolls verkliga klassiker med 78 allsvenska säsonger, tretton sm-guld och sex cupguld. Intressant är att i stort sett alla klubbens framgångar kommer från perioden 1943 till 1963, då man tog elva sm-guld och två cuptitlar. Under samma period hade man också spelare som Björn Nordqvist, Ove Kindvall, Nisse Liedholm och Sveriges näst bäste spelare någonsin – efter Rio-Kalle – Gunnar Nordahl. Efter 1963 skulle det dröja nästan 25 år innan klubben kom att uppleva regelbundna framgångar. Under sent 80-tal och tidigt 90-tal var man en av allsvenskans mer framgångsrika klubbar, även om man levde i skuggan av omöjliga IFK Göteborg. På sju år tog man fyra titlar – tre cupguld och sm-guldet -89 – och var ett mer eller mindre ständigt topplag. Tongivande spelare under dessa år var bland andra Tomas Brolin och Kennet Andersson.2002 trillade Peking ur allsvenskan, och även om alla räknade med en snabb återkomst dröjde det ända till 2011 innan man var tillbaka. Åter i allsvenskan pendlade man under de första fyra åren mellan bottenstrid och ingenmanslands i mitten av tabellen men med uppbackning från miljonärer – eller snarare miljardärer, i det sistnämnda fallet! – som Peter Hunt och Fredrik Lundberg fanns möjligheter att bygga något. Till säsongen 2015 tippades IFK Norrköping på tabellens undre halva. Laget hade med nöd och näppe undvikit kvalplats säsongen innan och bestod fortfarande av i stort sett samma trupp. Med två omgångar kvar ledde dock Norrköping serien och guldet säkrades i den avslutande matchen borta mot Malmö FF. Pekings första SM-guld på 26 år. Nu siktar föreningen på att på allvar åter etablera sig i toppen av Sveriges högsta fotbollsserie. Föregående säsong slutade laget på en andraplats vilket betydde att man nu i somras kvalade till Europa League. Laget tog sig enkelt förbi sin första motståndare, men åkte sedan ur turneringen när man mötte israeliska Hapoel Be’er Sheva. Värt att notera i övrigt är att klubbens största förlust någonsin i allsvenskan var 1929 mot oss. 11-0 till Di Röe!
 
Senaste mötet?
HIF och Norrköping mötte varandra på Olympia i premiären i våras. 3-1 blev slutresultatet till Di Röe. Värt att notera är att ingen av målskyttarna från matchen spelar kvar i föreningarna. Helsingborgs mål gjordes av Rasmus Jönsson (nu i thailändska Buriram) och Andri Bjarnason (Kaiserslautern), medan Norrköpings mål gjordes av Jordan Larsson (numera i Spartak Moskva). 

Var?
Östgötaporten, Norrköping. Arenan har fått många namnbyten men nu är det första gången ett företag köpt upp rättigheterna. I folkmun heter dock arenan fortfarande Nya Parken, Idrottsparken, eller bara Parken (vilket ju för skåningar inte alls är något man förknippar med svensk fotboll). Arenan byggdes om under åren i Superettan, och stod (någorlunda) färdig -09. Kapaciteten är 17 234 och arenan består av två sittplatslångsidor under tak, en hemmakortsida under tak med ståplatser, samt en bortakortsida utan tak. Bortasektionen tar 1500 man. Biljetter till bortasektion kostar 160kr för ordinarie och 90kr för ungdom (4-18 år), studerande och pensionärer, och köps lättast här.
 
Hur?
Östgötaporten ligger strax utanför stadskärnan i Norrköping, lite som Olympia i Helsingborg. Räkna med runt 10-20 minuters promenad från centrum. Närmsta hållplats för bortasupportrar är Väster tull, och både bussar och spårvagnslinje 3 trafikerar hållplatsen. Från Norrköpings huvudstation Resecentrum tar du vagn 3 mot Klockaretorpet eller buss 115 mot Vrinnevisjukhuset. Under dagtid är trafiken någorlunda tät så räkna inte med en kvarts väntetid. Lokaltrafiken hemsida hittar du här. Kör du bil är det bara E4 rakt upp i granhelvetet som gäller. Norrköping ligger precis vid motorvägen. Ta av på E22 mot Norrköping Södra, kör mot Kneippen. Vid trafikplats Kneippen tar du andra avfarten, in på Linköpingsvägen. När vägen efter någon kilometer byter namn till Södra promenaden kan du börja se dig om efter parkering. Arenan ligger precis ute vid Södra promenaden och är omöjlig att missa. Då Kärnans resa är slutsåld så är så är bil eller tåg de smidigaste alternativen för dig som är sent ute. 

Hemmapubliken då?
En stor kortsida under tak med ett varierande besökarantal. Matcherna mot Stockholmslagen och matcher i toppstrider drar stor publik.