Efter regn kommer solsken

Foto: Linda CarlsonPuh. Lite så känner jag just nu. Gårdagens seger var fantastiskt skön och viktig. En annan viktig sak var att över 10 000 kom till Olympia. Den publiksiffran visar att det finns ett stort engagemang för HIF och en vilja att ställa upp för klubben även i motgång.För det är inget att hymla om, det har vart en tuff vår full av motgångar. Den mörka premiärhelgen var startskottet till en av de tuffaste perioderna i Kärnans historia. Vi har ägnat otaliga timmar åt att möta media, prata med klubbledningen och med våra medlemmar. Vi har diskuterat ansvar och möjliga vägar framåt, ibland har det varit aktivitet nästan dygnet runt. Att kombinera styrelseuppdraget med ett vanligt 8-17-jobb har inte alltid varit enkelt och vid en punkt fick vi också nog. Pausen i vår verksamhet var ärligt menad, som ett resultat av att vi inte längre mäktade med, men det var också en signal om att vi som ideellt arbetande supporterklubb har begränsningar. Både när det gäller tid och möjlighet att ta ansvar.Vi har hela tiden känt att vi haft ett stort stöd från våra medlemmar och övriga supportrar, även från andra delar av landet. Även om vi tillhör konkurrerande klubbar så finns det stor respekt och förståelse för varandras ideella arbete – vi sitter alla i samma båt. Den insikten är viktig om vi vill utveckla supporterkulturen och klimatet inom svensk fotboll.Allt har dock inte varit negativt. Mitt i all turbulens har vi ju också varit tvungna att fokusera på vår vanliga verksamhet, det vi vill göra. Arrangera resor, ta fram souvenirer och ordna gemensamma samlingar inför större hemmamatcher. Det är det vi brinner för och mot slutet av våren har vi också kunnat lägga allt mer tid på detta.Vi går till uppehåll med en positiv känsla inombords. Gårdagens seger var mer än bara tre poäng, det var en match som pekade ut riktningen inför hösten. Jag tror att alla som befann sig på Olympia gick nöjda därifrån, trots skyfallet i början av matchen och trots en del missade målchanser. Vårt unga lag stod för en stabil insats och när vi tackade varandra efter matchen kände jag faktiskt hopp om en riktigt bra och intressant höst. För det är ju så man brukar säga, efter regn kommer solsken. Ordspråket stämde bra igår och jag hoppas att det även stämmer när vi summerar säsongen i november.Hösten inleds ju dock redan i sommar, närmare bestämt dem 6 juli. Då möter vi IFK Göteborg på bortaplan och vi har planer på en storsatsning. Vi återkommer med information om upplägg, men boka in datumet redan nu. Målet är att fylla hela kortsidan på Ullevi.Jag önskar er alla en riktig skön sommar. Fördriv tiden med lite VM på tv och ladda batterierna inför det som verkligen betyder något - HIF.Nu ska jag och mina kollegor i styrelsen ta en välbehövlig paus. Sen kommer vi tillbaka, starkare och mer drivna än någonsin.Martin Nilsson