Gästblogg: Ett möte som väcker hopp om framtiden

Det var knökfullt i bistro 1907 igår när HIF hade bjudit in till medlemsmöte. På de framställda stolarna satt nyfikna medlemmar i alla dess former och väntade på att klubbens representanter, med klubbdirektör Mats-Ola Schulze i spetsen, skulle svara på frågorna ”hur illa är det?” och ”hur ska det bli bättre?”.Jag ska inte summera allt som sades, det görs bättre av andra, jag vill snarare förmedla en känsla. För trots att både den ekonomiska och sportsliga situationen ser dyster ut så var jag nog inte ensam om att lämna Olympia med en gnutta hopp i bröstet.Ja, jag vet att det mesta bara är snack än så länge, alla de fina orden och PowerPoint-presentationerna ska omsättas i praktik också, men det vi fick höra igår var den mest konkreta handlingsplan som jag tagit del av i HIF-sammanhang på många år. Det finns en tydlig vision och målbild för klubbens framtid och när det gäller ekonomin finns det ett konkret upplägg i Olympia Invest. Nu är jag ingen ekonom, men förutsatt att de 20 miljonerna kommer in känns upplägget i princip riskfritt för HIF. Det gäller ”bara” att hitta ett antal godhjärtade investerare. Den som vill läsa mer om Olympia Invest kan med fördel göra det i Tomas Nilssons HD-artikel från igår kväll.Stämningen på gårdagens medlemsmöte var också annorlunda än många andra möten jag varit på. Det fanns ett driv och en framåtanda den här torsdagskvällen, en urstark vilja att vända den negativa trenden på alla plan. Vår nye klubbdirektör är förvisso en säljare ut i fingerspetsarna, men jag får också intrycket av att han är en ruskigt vass kulturbyggare. Hans engagemang smittar av sig och det är en faktor som inte bör underskattas i nuvarande läge, även om det främst är andra kompetenser som kommer att vara avgörande.Det fina med medlemsmöten i mina ögon är att titta sig runtom i lokalen, på alla andra HIF:are som offrar en helkväll för att vara med och få insyn och påverka. Från de äldsta veteranerna i HIF-vännerna till de yngsta medlemmarna i Kärnan. Det är få saker i samhället som kan engagera så många människor, från olika generationer, med olika bakgrund och livssituation, som fotbollen. HIF berör och har man en gång varit HIF:are så är man alltid det, som en av medlemmarna i Vännerna med hög röst deklarerade i ett spontant brandtal mot kvällens slut. Och när Álvaro Santos kopplades upp på projektorn, med en hälsning från Brasilien, var det svårt att vara oberörd.Tillsammans. Det är ett ord som använts ofta i HIF-sammanhang på sistone, så även igår. Det må låta som en klassisk klyscha men det är vi tillsammans som ska vända detta och bygga ett starkare Helsingborgs IF. Supportrar, klubbledning, spelare, fystränare, materialförvaltare, styrelse, sponsorer, med fler, det är vi som utgör organismen HIF och vi är beroende av att alla delar drar åt samma håll. Igår kändes det verkligen som att många är beredda att göra det jobbet.Och återigen, det här är en resa som kommer att ta tid, så den som är ute efter en snabb lösning får nog tänka om. Den som däremot är beredd att slita för klubben och sträva mot ett mål långt borta i horisonten kommer vara oerhört värdefull. För det är precis det vi behöver nu, eldsjälar som inte räds hårt jobb och som inte ger upp när hinder hopar sig på vägen.ka%cc%88rnanva%cc%88nnerna

Anders Larsson, ordförande i HIF-vännerna och medlem i Supporterklubben Kärnan, och Erik Kruse, ordförande i Supporterklubben Kärnan och medlem i HIF-vännerna.

Avslutningsvis vill jag också lyfta HIF-vännernas Mjölkkossan-kampanj. För varje ny medlem de får skänker de 400 kronor till Mjölkkossan. Det är ett oerhört generöst erbjudande med tanke på att medlemskap bara kostar 100 kronor. Mjölkkossan har kommit att bli betydligt mer än bara ett symboliskt initiativ, det är en satsning som gör verklig skillnad för klubbens ekonomi. Så bli medlem i HIF-vännerna om du inte redan är det.Den 18 september möter vi Norrköping hemma på Olympia. Jag hoppas att just du infinner dig då. Du behövs när vi bygger ett starkare HIF./ EB1907